Levanduľa a jej všestranné využitie

Úvod O kozmetike RYORLevanduľa a jej všestranné využitie

Levanduľa, a najmä jej blahodárne účinky, sú známe už stáročia. Od čias starých Rimanov, ktorí ju hojne využívali pri relaxačných kúpeľoch, sa jej použitie postupne rozšírilo aj do oblastí medicíny, kozmetiky a výroby parfumov. Kvety levandule priaznivo pôsobia pri zažívacích ťažkostiach, nespavosti, úzkosti, nepokoji, pri liečbe a dezinfekcii rán.

Využitie levandule:

 

Prírodný repelent

Vôňa levanduľového esenciálneho oleja je účinná ochrana pred hmyzom, napríklad komármi, muškami alebo moľami. Aplikáciou levanduľového oleja na pokožku sa dá predísť nepríjemným uštipnutiam. Tento olej sa vďaka protizápalovým vlastnostiam dá použiť aj v prípade, ak už k uštipnutiu došlo, keďže znižuje podráždenie a bolestivosť postihnutého miesta.

 

Problémy so spánkom

Levanduľová silica je alternatívou pre liečbu nespavosti. Jej vôňa prispieva k ľahšiemu zaspávaniu a pravidelnému spánku. Esenciálny olej levandule nanesený na vankúš môže dokonca nahradiť medikamenty používané pri problémoch so spánkom.

 

Nervový systém

Levanduľová silica má upokojujúcu vôňu, ktorá je vynikajúcim tonikom na nervy, pomáha pri stavoch úzkosti, liečbe migrény, bolestiach hlavy, depresii, nervovom napätí a emocionálnom strese. Osviežujúca aróma odstraňuje nervové vyčerpanie a nepokoj a zároveň zvyšuje duševnú aktivitu. Má pozitívny  vplyv na vegetatívny nervový systém, čo je dôvod, prečo je často používaná pri liečbe nespavosti a spôsob, ako regulovať variabilitu srdcovej frekvencie.

 

Akné

Levanduľový éterický olej je jeden z najúčinnejších olejov pri liečbe akné, čo je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým mladých ľudí v období puberty, no môže pretrvať až do dospelosti. Prejavy sú charakteristické červenými vredmi na tvári a tele, ktoré sa vytvárajú v dôsledku bakteriálnej infekcie kožných žliaz, a často majú za následok zjazvenie pokožky. Levanduľová silica inhibuje baktérie, ktoré spôsobujú počiatočnú infekciu, a pomáha regulovať nadmerné vylučovanie kožného mazu. Liečivé účinky dosiahneme pridaním malého množstva levanduľového esenciálneho oleja do krému alebo masti.

 

Úľava od bolesti

Levanduľová silica je známa aj ako vynikajúci prostriedok na liečbu rôznych typov bolestí, napríklad pri bolesti svalov, reumatických bolestiach alebo bolesti chrbta a krížov. Pravidelná masáž levanduľovým olejom uľavuje pri bolestiach kĺbov.

 

Močové cesty

Levanduľová silica má stimulačný účinok na tvorbu moču, čím prispieva k prečisteniu močových ciest. Pomáha aj pri obnove hormonálnej rovnováhy a znižuje zápal močového mechúra.

Respiračné poruchy

Levanduľový olej sa využíva pri rôznych dýchacích problémoch, vrátane infekcií v krku, chrípky, kašľa, prechladnutí, astmy, bronchitídy, čierneho kašľa, laryngitídy a angíny. Olej sa aplikuje naparovaním alebo sa priamo nanáša na pokožku krku, hrudníka a chrbta. Stimulujúci charakter levanduľového esenciálneho oleja môže tiež uvoľniť hlien, zmierniť dýchacie ťažkosti a urýchliť proces obnovy.

 

Starostlivosť o vlasy

Levanduľový éterický olej je účinný pri liečbe straty vlasov, a to najmä u pacientov, ktorí trpia alopéciou, autoimunitným ochorením, pri ktorom telo odmieta svoje vlastné vlasové folikuly. Preto sa levanduľový olej niekedy odporúča aj ako prevencia pri mužskej plešatosti.

 

Krvný obeh

Levanduľová silica zlepšuje cirkuláciu krvi v tele, čím znižuje krvný tlak, a je často používaná pri liečbe hypertenzie. Priespieva k zvýšeniu okysličenia orgánov, podporuje svalstvo a chráni telo pred rizikom vzniku  infarktu a aterosklerózy, ktorá je často spájaná práve so zlým krvným obehom. Pri diabetických pacientoch môže aplikácia alebo vdychovanie levanduľového esenciálneho oleja zabrániť vzniku zdravotných komplikácií spojených s ich diagnózou kombinovanou s problémami s obehom krvi.

 

Trávenie

Levanduľový olej podporuje trávenie, pretože zvyšuje mobilitu potravín v čreve. Olej tiež stimuluje produkciu žalúdočných štiav a žlče, čím napomáha pri liečbe porúch trávenia, bolestí žalúdka, kolík, nadúvania, vracania a hnačiek.

 

Imunita

Pravidelné používanie levanduľového esenciálneho oleja zaisťuje odolnosť voči mnohým chorobám, keďže má silné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, vďaka ktorým zvyšuje imunitu.

Všeobecná starostlivosť o pleť

 

Vďaka antiseptickým a protiplesňovým účinkom sa levanduľový olej často využíva na liečbu rôznych kožných ochorení, ako sú akné, psoriáza a rôzne zápalové stavy. Bežne sa používa aj na urýchlenie hojenia rán, popálenín a spálenín od slnka, pretože zvyšuje tvorbu nového tkaniva.

Levanduľa je skutočným prírodným zdrojom zdravia a krásy, dokáže pomôcť a zlepšiť náladu. Jej využitie je naozaj mnohostranné a vďaka svojim jedinečným účinkom je určená skutočne každému.

 

http://www.organicfacts.net/organic-oils/natural-essential-oils/health-benefits-of-lavender-essential-oil.html

 

http://tmeetz.hubpages.com/hub/lavender

Copyright 2013 - 2021 © Ryor Kozmetika